IP kameralar veya İnternet Protokol kameraları ve ağ kameraları, video güvenliğinin gerekli olduğu durumlarda yaygın olarak kullanılan bir tür dijital video kameradır. Bu kameralar analog CCTV kameralardan farklı olarak çalışır, bir bilgisayar ağı ve Internet üzerinden veri gönderip alır.

1990’lı yıllarda video gözetim sahnesine IP kameralar tanıtıldı. İlk merkezi IP kamera 1996 yılında piyasaya sürüldü ve ilk merkezi olmayan kamera 1999’da piyasaya sürüldü. Yerleşik video içerik analitiği olan IP kameraları ilk olarak piyasada 2005 yılında piyasaya sürülmeye başladı. Kişi önceden belirlenmiş bir bölgeye girmişse, kişi bir çizgiyi geçerse veya bir nesne çalınmışsa.

IP kamera dünyasında, video sıkıştırma hem görüntülerin kalitesini koruyarak hem de ağ dosya genişliğini ve depolama kapasitesini optimize etmek için kullanılır. Endüstride kullanılan çeşitli sıkıştırma teknolojileri vardır. Motion JPEG, kullanılan ilk sıkıştırma standartlarından biriydi ve mevcut en yaygın standarttır. Motion JPEG kullanarak, bir IP kamera videoyu ayrı JPEG görüntüleri olarak sunar. Sonra bir başka yaygın bulunan sıkıştırma teknolojisi olan MPEG-4 geldi. MPEG-4 ile, görüntü kalitesi gerekli olan seviyeyi karşılamak için görüntülerin bit hızı düşürülür. En son video sıkıştırma standardı H.265’tür. H.265, görüntü kalitesinden ödün vermeden dosya boyutlarını büyük ölçüde azaltarak önceki standartlara göre önemli ölçüde iyileşir.

0,3 (VGA çözünürlük) ile 11 megapiksel çözünürlük arasında mevcut olan IP kameralar için görüntü çözünürlüğü artmaya devam ediyor. Son yıllarda, modern ekranlar ve HDTV çözünürlüğünde TV’ler için IP kamera performansını optimize etme yönünde bir kayma olmuştur. HDTV performansı olağanüstü renk sunumu, tam kare hızı ve 16: 9 geniş ekran formatı sağlar.

IP endüstrisi içindeki uygulamaları ve protokolleri standartlaştırmak için 2008’de iki grup kuruldu. Açık Ağ Video Arabirimi Forumu (ONVIF) ve Fiziksel Güvenlik Birlikte Çalışabilirlik İttifakı (PSIA), IP ürünlerinin birbirleriyle nasıl iletişim kurduğuna dair standartlar oluşturmaya çalışıyor .

Dome Tipi IP Kameralar

Kubbe şeklinde 12x,25x,33x,43x gibi çok farklı yakınlaştırma seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca yana eğilme (pn-tilt) özelliği bulunmaktadır. Bu şekilde sağa sola yukarı aşağı olarak bu şekilde döndürülmesi mümkün olmaktadır. Yani kamera hareketli bir kameradır. Bu kameralar 360 derece çevresinde ve 180 derece aşağı ve yukarı dönüş yapabilmektedir.

Bu kameralara görüntü kablosu yanında veri kablosu da çekilmekteydi koaksiyel telemetry denilen son teknolojiyle hem video hem de veri sinyali taşınmaktadır. Harici ortamda çalışacak kameranın sağlıklı çalışabilmesi için muhafazada ısıtıcı ve fan bulunmaktadır.

IR Güvenlik Kameraları (Infrared)

Genelde dış ortamlara müsait şekilde üretilmesi ve montaj ayaklarının birlikte gelmesi ile sık tercih edilen üründür. Kamera üzerinde bulunan IR LED sayısına göre gece görüş mesafe miktarı değişmektedir. 48 LED ile 30 m görüntü alınabilirken, 77 LED ile 55 m görüntü alınabilmektedir. Bu kameralarda karanlık çöktüğünde ledler otomatik olarak devreye girmektedir. 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.